Aikido: Odnajdywanie spokoju poprzez siłowy ruch

Posted on

Sztuki walki oparte są na wielu zasadach lub filozofiach. Jedną z najpopularniejszych jest japońska sztuka walki znana pierwotnie jako Aikido, a obecnie powszechnie określana jako Aikido: intuicyjny system samoobrony, który kładzie nacisk na wykorzystanie siły przeciwnika przeciwko niemu. Jego nazwa oznacza „drogę harmonii” głównie dlatego, że stara się kultywować wewnętrzny spokój i równowagę poprzez ruch. Choć istnieje wiele różnych rodzajów sztuk walki, każda z nich ma swój własny, unikalny zestaw zasad i reguł. Mogą one być czymś, co praktykuje się dla zdrowia fizycznego, ulgi w stresie, rozwoju osobistego lub po prostu dla wyzwania, które przedstawiają. Jak wszystkie inne rodzaje sztuk walki, również zwiększyć swoją pewność siebie i nauczyć, jak być bardziej asertywny w sytuacjach społecznych.

Co to jest Aikido?

Aikido jest sztuką walki, która skupia się na zatrzymaniu ataku w jego toku za pomocą własnej siły. Jej korzenie sięgają XVII wieku, kiedy to została opracowana przez Morihei Ueshibę, japońskiego artystę walki i założyciela stylu Aikikai (Aiki- Aiki).

Wykorzystuje ona zupełnie inną perspektywę niż inne sztuki walki, kładąc duży nacisk na psychologiczne i duchowe aspekty samoobrony. Ciało jest postrzegane jako złożony system, a praktykujący uczą się „przekierować” system nerwowy, aby być bardziej wrażliwym na nadchodzące ataki. Uczą się również jak poruszać się w powietrzu wykorzystując siłę przeciwnika przeciwko nim, zamiast polegać tylko na swojej własnej.

Aikido jest zazwyczaj praktykowane z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga ci stać się świadomym stanu fizycznego i psychicznego partnera, a także pomaga ci lepiej się komunikować.

Filozofia Aikido

Aikido wiąże się z kilkoma filozofiami i opiera się na idei harmonii między ludźmi. Aikido to japońska sztuka walki, która wykorzystuje zasady harmonii i waza – techniki – do przekierowania siły ataku przeciwnika tak, aby został on odbity i nieszkodliwie przekierowany z dala od osoby otrzymującej atak.

Aikido jest nieuzbrojoną sztuką walki, która dąży do odkrycia harmonii pomiędzy atakującym a broniącym się poprzez wykorzystanie siły atakującego przeciwko niemu. Poprzez zastosowanie złożonych technik i potężnych technik oddechowych, praktykujący aikido uczą się używać własnej siły przeciwko napastnikowi, przekierowując jego energię, zamiast po prostu biernie ją przyjmować.

Jak się ćwiczy aikido?

Aikido jest często praktykowane w grupie, abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się, wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga lepiej się komunikować.

Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga lepiej się komunikować.

Skąd wiesz, czy jesteś dobrym aikidokiem?

Nie ma pisemnych testów na biegłość w aikido. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że nie jest to tylko sport czy hobby. Jest to sposób na życie, który wymaga wiele samorozwoju oraz pomocy doświadczonego instruktora. Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie ćwiczą aikido przez lata, nie napotykając nigdy prawdziwego wyzwania. Jeśli poważnie myślisz o doskonaleniu się w aikido, powinieneś szukać sposobów na to, aby za każdym razem, gdy ćwiczysz, popychać się trochę mocniej.

Podsumowanie

Aikido to sztuka walki, która wykorzystuje zasady harmonii i waza – techniki – do przekierowania siły ataku przeciwnika tak, aby został on odbity i nieszkodliwie przekierowany z dala od osoby otrzymującej atak. Aikido jest japońską sztuką walki, która dąży do odkrycia harmonii pomiędzy atakującym a broniącym się poprzez wykorzystanie siły atakującego przeciwko niemu. Poprzez użycie skomplikowanych technik i potężnych technik oddechowych, praktykujący aikido uczą się używać własnej siły przeciwko napastnikowi, przekierowując jego energię zamiast po prostu pasywnie ją przyjmować.

Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji. Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji. Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu.

Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji. Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji. Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji. Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji.

Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji. Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji. Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu. Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga w lepszej komunikacji. Aikido jest zazwyczaj praktykowane w grupie z partnerem, tak abyś mógł wykorzystać dodatkowe umiejętności, których nauczysz się wykorzystując ruchy partnera przeciwko niemu.

Praktyka w ten sposób pomaga również uświadomić sobie stan fizyczny i psychiczny partnera, a także pomaga lepiej się komunikować.