Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej księgowego – podstawowe informacje

Posted on

Księgowy będzie narażony na bardzo szeroki zakres ryzyka, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Ten artykuł wyjaśnia, czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, różne rodzaje ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej i jak uzyskać ubezpieczenie OC księgowego.

Co to jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej księgowego?

Zarządzanie ryzykiem przez księgowego jest uzależnione od zdolności klienta do płacenia rachunków. Jeśli klient nagle przestanie płacić swoje rachunki, może to mieć katastrofalne skutki dla księgowego. Większość polityk księgowych będzie wymagać od wszystkich klientów posiadania określonej kwoty ubezpieczenia w celu ochrony firmy. Najbardziej zaskakujące jest jednak to, że ubezpieczenie to jest zwykle nazywane „ubezpieczeniem od odpowiedzialności”. Wynika to z faktu, że celem ubezpieczenia jest pokrycie zobowiązań firmy (należnych pieniędzy), jeśli coś się stanie. Oznacza to, że większość polis ubezpieczeniowych od odpowiedzialności cywilnej księgowego obejmuje również takie zdarzenia jak działanie Boga, szkody wyrządzone w złej wierze itp.

Rodzaje ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej księgowego

 • Ubezpieczenie od odpowiedzialności kontraktowej – chroni Twoją firmę przed tym, jak klient poda Cię do sądu i zażąda odszkodowania.
 • Professional indemnity – chroni Cię przed pozwaniem Cię przez klienta za zaniedbanie.
 • Gwarancja finansowa – chroni Twoją firmę przed pobraniem zbyt dużej lub zbyt małej ilości pieniędzy od klienta.
 • Odpowiedzialność ustawowa – chroni Twoją firmę przed pociągnięciem do odpowiedzialności za zaniechanie lub popełnienie czynów.
 • Moralne zobowiązanie – chroni Cię, gdy działasz jako zaufany doradca organizacji, gdzie masz moralny obowiązek działać w jej najlepszym interesie.
 • Roszczenie strony trzeciej – chroni Cię, gdy klient twierdzi, że jesteś odpowiedzialny za coś, co nie jest Twoją winą. –
 • Errors and omissions – chroni księgowego przed roszczeniami dotyczącymi błędów w sztuce.
 • Ubezpieczenie cybernetyczne – nie jest to ubezpieczenie, ale wchodzi w zakres ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chroni przed takimi zdarzeniami jak złośliwe zniszczenia, czy obrażenia ciała spowodowane włamaniem do komputera.

Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej księgowego?

  • Ochrona, jaką zapewnia ubezpieczenie jest niezwykle istotna. Bez niego księgowy mógłby stanąć w obliczu roszczenia o odszkodowanie, gdyby klient nagle przestał mu płacić. Może to być bardzo kosztowne i kosztować księgowego wiele pieniędzy. Może to również zaszkodzić reputacji firmy, ponieważ wskazywałoby, że księgowy nie jest godny zaufania.
  • Innym powodem, dla którego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej księgowego, jest fakt, że prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub jesteś w spółce. Jeśli klient nie zapłaci (a Ty nie masz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu umowy), możesz stanąć w obliczu roszczenia ze strony klienta o zaległe saldo wraz z odsetkami. Oznacza to, że wielu księgowych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną ubezpiecza się, aby zabezpieczyć się w takiej sytuacji.
  • Kolejną zaletą posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej księgowego jest możliwość dodania do polisy rider’a, który obejmuje klientów płacących z opóźnieniem. Dzięki temu, nawet jeśli klient opóźnia się z zapłatą, możesz otrzymać wynagrodzenie.
  • Jeśli masz ograniczony budżet, możesz uzyskać ograniczoną ochronę już za 1 funta.

Ważne pytania, które należy zadać przy zakupie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej księgowego

 • Ile będzie kosztować polisa ubezpieczeniowa? To będzie zależało od wielu czynników, takich jak Twój wiek, rodzaj polisy, którą chcesz i gdzie ją dostaniesz. Niektóre praktyki pobierają wyższą składkę niż inne.
 • Czy potrzebuję polisy, która obejmuje szkody cybernetyczne? Niektórzy klienci będą chcieli, abyś zabezpieczył się na wypadek złośliwego włamania lub szkód spowodowanych przez wirus komputerowy. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia od szkód cybernetycznych, możesz dodać taki rider do swojej polisy.
 • Czy polisa, którą kupuję, będzie mnie obejmować? Upewnij się, że kupowana polisa jest odpowiednia dla Twoich potrzeb. Zadaj sobie następujące pytania:
 • Jaką kwotę pokryje?
 • Czy jest wystarczająco wszechstronna?
 • Czy osoba sprzedająca mi polisę wie, o czym mówi?
 • Jeśli zostanę pozwany, kto pokryje koszty prawne?
 • Czy otrzymam odpowiednią ochronę z polisy?
 • Czy polisa jest odpowiednia do moich okoliczności? Idealnie byłoby móc odpowiedzieć na te pytania podczas zakupu polisy.

Wnioski

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś lepiej zrozumieć, czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej księgowego i do czego służy. W artykule omówione zostały również różne rodzaje ubezpieczeń i sposoby uzyskania odpowiedniego pokrycia dla swoich potrzeb. Wreszcie, omawiamy różne pytania, które należy zadać przy zakupie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej księgowego i jak uzyskać jak najwięcej z polisy. Ten artykuł został napisany z myślą o księgowym, ale jest równie istotny dla prawnika lub innego profesjonalisty.