Wylewka anhydrytowa – najważniejsze cechy

Posted on

Wylewka anhydrytowa to lekki, porowaty materiał cementowy stosowany jako podkład podłogowy. Jest szybki i łatwy do ułożenia, a jedyne co trzeba zrobić, to upewnić się, że jest równy i pozostawić go do wyschnięcia na kilka godzin przed przystąpieniem do wykonania reszty powierzchni. Jastrych anhydrytowy musi być stosowany w połączeniu z membraną podnoszącą lub geowłókniną pod nim. Nie można go układać bezpośrednio na betonie, ponieważ wilgoć z betonu wejdzie w reakcję z anhydrytem, powodując jego przedwczesne zniszczenie. Zadaniem membrany podnoszącej lub geowłókniny jest oddzielenie jastrychu anhydrytowego od znajdującego się pod nim betonu, działając jako bariera zapobiegająca przenikaniu wilgoci przez grunt (lub odwrotnie).

Ważne cechy jastrychu anhydrytowego

Do głównych zalet stosowania jastrychu anhydrytowego należą:

  • Jastrych anhydrytowy ma doskonałą wytrzymałość na ściskanie i dobrze znosi duże obciążenia, dzięki czemu nadaje się do stosowania w warsztatach, na krytych parkingach i w halach sportowych. Nadaje się również do stosowania w wylewkach betonowych, na przykład w budynkach mieszkalnych i biurowych.
  • Jastrych anhydrytowy ma dobre właściwości izolacji akustycznej i termicznej, jest łatwy w montażu, dzięki czemu nadaje się do stosowania w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych, podłogach i ścianach działowych.

Pianka anhydrytowa nie nadaje się do stosowania w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zalania. Jeśli woda przeniknie do jastrychu, wejdzie w reakcję z anhydrytem, powodując rozpad materiału

Czas schnięcia

Czas schnięcia jastrychu anhydrytowego wynosi 24 godziny. Jest to czas, który trzeba odczekać, zanim będzie można przystąpić do kolejnego etapu budowy. Aby upewnić się, że jastrych jest całkowicie suchy, możesz użyć wilgotnościomierza do zmierzenia zawartości wody w powierzchni. Jeśli poziom wilgoci jest powyżej 0,5%, powinieneś poczekać nieco dłużej.

Kalibracja i grubość

Waga jastrychu anhydrytowego wynosi od 0,9 do 1,2 kg/m3. Grubość materiału wynosi zazwyczaj od 100 do 120 mm. Grubość jastrychu jest ważna, ponieważ chcesz, aby był on wystarczająco gruby, aby zapewnić równą powierzchnię i aby był wystarczająco mocny, aby utrzymać resztę konstrukcji. Im cieńszy jastrych, tym łatwiej go ułożyć, ale będzie on mniej wytrzymały. Im cieńszy jastrych, tym będzie tańszy, ale tym więcej pieniędzy trzeba będzie wydać na dodatkowe wzmocnienia.

Plusy i minusy stosowania jastrychu anhydrytowego

Do zalet stosowania jastrychu anhydrytowego należą -. Wady stosowania jastrychu anhydrytowego to m.in. Należy pamiętać, że jastrych anhydrytowy nie nadaje się do stosowania w miejscach, w których istnieje ryzyko gromadzenia się wody. Na przykład, jeśli układasz jastrych anhydrytowy w łazience lub w pobliżu pralki, musisz użyć geowłókniny pod jastrychem, aby zapobiec przenikaniu wody do betonu. Jastrych anhydrytowy nie nadaje się do stosowania w miejscach, gdzie istnieje ryzyko powodzi. Jeśli woda przeniknie do jastrychu, wejdzie w reakcję z anhydrytem, powodując rozpad materiału.

Jastrych anhydrytowy ma doskonałą wytrzymałość na ściskanie i dobrze znosi duże obciążenia, dzięki czemu nadaje się do stosowania w warsztatach, na krytych parkingach i w halach sportowych

Kiedy pianka anhydrytowa nie jest odpowiednia?

Pianka anhydrytowa nie nadaje się do stosowania w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zalania. Jeśli woda przeniknie do jastrychu, wejdzie w reakcję z anhydrytem, powodując rozpad materiału. Pianka anhydrytowa nie nadaje się do stosowania w miejscach o nadmiernej ilości wilgoci, takich jak okolice pralek lub w łazienkach, ponieważ będzie przyjmować wodę i rozpadać się. Jeśli układasz jastrych anhydrytowy w łazience lub w pobliżu pralki, musisz użyć geowłókniny pod jastrychem, aby zapobiec przenikaniu wody do betonu.

Jak układać jastrych anhydrytowy?

Użyj deski jastrychowej do wyrównania powierzchni betonu, na którym będziesz układał jastrych anhydrytowy. Deska powinna być szersza od wylewki i posiadać rowki, w których będzie się zbierał nadmiar wylewki. Upewnij się, że powierzchnia jest równa i czysta. Aby zapobiec wkradaniu się betonu w fugi i szczeliny, należy podsypać powierzchnię geowłókniną lub membraną podnoszącą. Na geowłókninie lub membranie podnoszącej ułożyć warstwę jastrychu anhydrytowego o pożądanej grubości. Należy pamiętać, aby powierzchnia była równa. Wyrównać jastrych za pomocą deski jastrychowej i szyn jastrychowych. Za pomocą małej deski jastrychowej należy upewnić się, że jastrych jest równy pod szynami jastrychowymi. Pozostawić jastrych do wyschnięcia na 24 godziny, a następnie można przystąpić do wykonania pozostałych elementów podłogi.

Wnioski

Jastrych anhydrytowy to lekki, porowaty materiał cementowy stosowany jako podłoże. Jest szybki i łatwy do ułożenia, a jedyne, co musisz zrobić, to upewnić się, że jest równy i pozwolić mu wyschnąć przez kilka godzin przed przystąpieniem do reszty konstrukcji. Jastrych anhydrytowy musi być stosowany w połączeniu z membraną podnoszącą lub geowłókniną pod nim. Nie można go układać bezpośrednio na betonie, ponieważ wilgoć z betonu wejdzie w reakcję z anhydrytem, powodując jego przedwczesne zniszczenie. Zadaniem membrany podnoszącej lub geowłókniny jest oddzielenie jastrychu anhydrytowego od znajdującego się pod nim betonu, działając jako bariera zapobiegająca przenikaniu wilgoci do gruntu (lub odwrotnie).